Anlaşılan Şehirler Arası Firmayla Sözleşe İptal Edilebilir Mi

Taşınmaya karar verdiniz ve ilk olarak eşyalarınızı güvenle emanet edebileceğiniz bir “şehirler arası nakliyat firmasına” ihtiyacınız var. Makul bir süre araştırdıktan sonra firmada bulundu. Karşılıklı istekler ve teklifler konuşuldu en son fiyat konusunda da anlaşıldı ve sıra sözleşmeye geldi. Sözleşmelerde iki taraf tarafından imzalandıktan sonra sıra nakliyenin başlamasına geldi. Tam bu dönemde siz herhangi bir sebepten ötürü taşınma işlemini iptal etmeye karar verdiniz. Burada sorulacak soru şu ki böyle bir şey mümkün müdür? Yani konuşmalar yapıldı anlaşma sağlandı ve sözleşme imzalandı ve bunun üzerine bir sözleşme iptali istenmektedir. Bu kısım şöyle açıklanabilir.

Siz istemediğiniz sürece nakliyat işlemi sözleşme yapmış olsanız da iptal edilebilir ancak iş iptalini istemek ve direk iptal etmekle kalmıyor. Bunun için işlem sonucunda bir takım yaptırımları bulunmaktadır. Müşteri eğer nakliyattan vazgeçerse sözleşmeyi yaptığı evden eve nakliyat firmasına belli bir ücret ödemek zorundadır. Ve nakliyat gününe yaklaşmasıyla ödenecek ücret daha da artmaktadır. Sözleşme her iki tarafı da koruma amaçlı yapıldığından firmayı da son anda yüz üstü bırakmamak için böyle bir düzen oturtulmuştur. Bu sizinle anlaştığından diğer müşterileri reddetmesinden kaynaklı kaybettiği işin bir gideri olarak düşünülebilir.

Bazı firmalar ise nakliyat başlamadan önce sizde kaparo almaktadır. Böylece eğer vazgeçme durumu oluşmuşsa son anda öylece kala kalmamak için bu kaparo buna sayılır. Yasa gereği bu kaparo 200 TL’yi geçmemektedir. Kaparo alındığında sözleşme yapılmalıdır kaparo alındığına dair. Bu sözleşmede siz müşterileri korumak için vardır. Parayı ödediğinize dair elinizde belge olması sonradan oluşabilecek bir sorunun rahatlıkla önüne geçmektedir.